By admin

0

W czym może pomóc radca prawny?

Categories : Usługi

Kim jest radca prawny i w jakich sytuacjach może nam pomóc? Większość z nas w poszukiwaniu porady prawnej kieruje się od razu do kancelarii adwokackiej. Cóż, krok ten jest bardzo słuszny, jednak należy pamiętać, że adwokaci nie posiadają monopolu na udzielanie porad prawnych. Tego typu usługi świadczy również radca prawny. Kiedy możemy skorzystać z jego usług i czym różni się od adwokata?

Kim jest radca prawny?

Radca prawny jest osobą, która posiada wyższe wykształcenie prawnicze. Ponadto, ukończyła aplikację radcowską, zdała egzamin radcowski i została wpisana na oficjalną listę radców prawnych. Istnieją także inne, alternatywne drogi do zdobycia prawa do wykonywania tego zawodu, jednak one także wymagają od kandydata szerokiej wiedzy prawniczej. Co ważne, z punktu widzenia każdego klienta, wiedza kandydata do zawodu radcy prawnego jest wielokrotnie weryfikowana.

fot. pixabaycom | cc0

Adwokat a radca prawny — w czym tkwi różnica?

Adwokat, a radca prawny — najczęściej nie znamy i nie widzimy różnic między tymi pojęciami. I jedna i druga profesja wymaga ukończenia studiów wyższych oraz odpowiednich aplikacji. Obie zajmują się oferowaniem porad prawnych, sporządzaniem pism oraz udzielaniem konsultacji. Co ciekawe i adwokat i radca prawny, mogą zostać naszymi przedstawicielami w sądzie lub urzędzie. Obowiązuje ich również ustawa o zachowaniu tajemnicy zawodowej jak w przypadku lekarzy. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie, mając pewność, że trafiliśmy w ręce wykształconych profesjonalistów. Gdzie zatem jest różnica? Można powiedzieć, że są to nazwy synonimiczne. Kiedyś zakresy obowiązków adwokata i radcy prawnego odbiegały od siebie, jednak od 2015 roku usługi przez nich świadczone są niemalże identyczne.

Gdzie radca prawny świadczy swoje usługi?

Gdzie radca prawny świadczy swoje usługi? Większość radców prawnych prowadzi swoją praktykę w ramach własnej kancelarii adwokackiej. Niektóre kancelarie mogą mieć postać spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego. Ponadto, istnieje także możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę w instytucji państwowej lub przedsiębiorstwie. Ostatnia kwestia to znaczna różnica pomiędzy radcą prawnym, a adwokatem. Adwokat posiada ustawowy zakaz pozostawania w stosunku pracy.