By admin

0

Ubezpieczenia, które warto mieć

Categories : Usługi

Ubezpieczenia, które warto mieć, czyli jakie? Często zdarza się, że słyszymy o strasznym wypadku, katastrofach pogodowych lub kradzieżach, ale nie dopuszczamy do siebie myśli, że może się to przytrafić również nam. Niestety, wypadki chodzą po ludziach i w każdej chwili swojego życia jesteśmy na nie narażeni, czy to podczas jazdy samochodem, czy nawet we własnym domu. Mniej lub bardziej poważne, zawsze pozostawiają jakieś szkody. Możemy się przed tym jednak zabezpieczyć, wybierając odpowiednie ubezpieczenie. Które zdecydowanie warto mieć?

Ubezpieczenie nieruchomości, czyli polisy majątkowe

Ubezpieczenie nieruchomości jest niezwykle istotne. Dom, mieszkanie, domek letniskowy, nawet budynki gospodarskie, wszystkie nieruchomości stanowią ważny, jak nie najważniejszy element naszego majątku. Z tego też powodu ubezpieczenie mieszkania i domu to jedne z ważniejszych ubezpieczeń. W Polsce ubezpieczonych jest około dwóch trzecich nieruchomości. To wciąż zbyt mało, biorąc pod uwagę fakt, że roczny koszt ubezpieczenia nieruchomości to przeważnie kwota równa wydatkom przeciętnej rodziny na sobotnich zakupach. Można ubezpieczyć nie tylko wykończone budynki, ale również obiekty w budowie. Zakres polisy jest zależy od indywidualnych ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz od wysokości opłacanej składki — oczywistym jest, że im wyższa składka, tym szerszy zakres ubezpieczenia. Zasadniczo może dotyczyć oczywistych zagrożeń, takich jak pożar, zalanie czy włamanie. Można jednak rozszerzyć ochronę również o zniszczenia spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi, uderzeniem pioruna, osunięciem się ziemi, czy decydując się na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej — ugryzienia psa, czy sytuacji, gdy nasz samochód zsunie się i uderzy o samochód sąsiada.

fot. pixabaycom | cc0

Ubezpieczenie samochodu — ubezpieczenie OC i AC

Wśród wszystkich ubezpieczeń, najpopularniejsze jest ubezpieczenie samochodu. Poza obowiązkowym OC kierowcy wykupują czasem także ubezpieczenie AC. W przeciwieństwie do OC jest to polisa dobrowolna. Warto ją mieć na wypadek kradzieży auta, a czy stłuczki lub szkodliwych dla pojazdu warunków atmosferycznych — grad. Niestety, wciąż jednak rośnie wartość odszkodowań wypłacanych osobom poszkodowanym przez nieubezpieczonych kierowców. Na to składają się wszyscy kierowcy, którzy OC płacą, nie można dziwić się więc, że widoczne są podwyżki składek OC. Tych, którzy korzystają z ubezpieczenia AC jest o wiele mniej, wielu kierowców oszczędza w ten sposób na ubezpieczeniu. Niestety koszty naprawy auta po stłuczce, często wielokrotnie przewyższają kwotę, jaką wydaliby na dodatkowe ubezpieczenie. AC w związku z tym jest opłacalne wyłącznie, jeżeli jeździmy nieco droższym autem. Co ważne, bywa obowiązkowe w sytuacjach, gdy zakup auta finansujemy leasingiem — wtedy właściciel, czyli firma leasingowa często po prostu wymaga ubezpieczenia AC.