By admin

0

Przebieg kursu na prawo jazdy

Categories : Motoryzacja

Rozpoczynając przygodę ze zdobywaniem uprawnień do kierowania pojazdami, każdy zastanawia się, jak wygląda przebieg kursu na prawo jazdy. Ile trwa, czego będziemy potrzebowali i kiedy w końcu będziemy mogli wyruszyć autem na miasto. Jedno jest pewne, tylko osoby pełnoletnie mogą starać się o standardowe prawo jazdy kategorii B lub uprawnienia do kierowania jednośladem, czy pojazdem ciężarowym. Jak zatem wygląda przebieg kursu na prawo jazdy, ile godzin spędzimy na wykładach, zanim wyjedziemy na miasto?

fot. pixabaycom | cc0

Przebieg kursu na prawo jazdy krok po kroku

Część teoretyczna — szkolenie z teorii obejmuje co najmniej 30 godzin lekcyjnych, czyli 45-minutowych wykładów lub ćwiczeń. Wykłady obejmują wiedzę z zakresu podstaw kierowania pojazdami, zasad ruchu drogowego, obowiązków i praw kierującego oraz udzielania pierwszej pomocy, które odbywają się w formie zajęć praktycznych. W obecnych czasach, ośrodki szkolenia kierowców oferują dodatkowo wykłady online.

Część praktyczna — szkolenie praktyczne trwa już 30 godzin zegarowych. Odbywa się w specjalnie przystosowanym pojeździe, zwanym elką, który wyposażony jest w dodatkowy zestaw pedałów dla instruktora. Ta część kursu może odbyć się dopiero po zakończeniu części teoretycznej i niekiedy zdaniu wewnętrznego egzaminu. Jazdy rozpoczynają się zawsze na placu manewrowym. Dopiero gdy przyszły kierowca zapozna się dobrze z pojazdem i nauczy podstawowych manewrów na placu, może wyjechać na miasto. To instruktor, oceniając zdolności kursanta, decyduje o tym, kiedy będzie można wyjechać z placu manewrowego. Co ważne, instruktor może szkolić wyłącznie jedną osobę.

Egzamin wewnętrzny — egzamin wygląda identycznie, jak egzamin państwowy. Polega na sprawdzeniu gotowości i umiejętności kursanta. Odbywa się zarówno na placu manewrowym, jak również na mieście.

Zaświadczenie o zakończeniu kursu — po uzyskaniu pozytywnych wyników, kursant otrzymuje zaświadczenie o pozytywnym zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego. Takie zaświadczenie daje kursantowi prawo do zdawania egzaminu państwowego.