By admin

0

Narcyzm złośliwy – czym jest?

Categories : Zdrowie

Narcyzm złośliwy to ostatni z poziomów osobowości narcystycznej. Ludzie, którzy cierpią na przypadłość narcyzmu, mają najczęściej zaburzone relacje z otoczeniem, żyjąc w przekonaniu, że są lepsi od reszty i mają zdecydowanie większe możliwości. Osoba narcystyczna to osoba, którą niesamowicie łatwo urazić. W związku z tym, że czuje się urażona nawet najmniejszą uwagą, ciężko jest jej wytrzymać w jakiejkolwiek relacji międzyludzkiej.

Osobowość narcystyczna — przyczyny

Nie da się wskazać jednoznacznej przyczyny powstania osobowości narcystycznej u człowieka. Najczęściej na tę przypadłość wpływ ma kilka czynników:

  • problemy związane z procesem wychowawczym
  • obciążenia genetyczne
  • inne czynniki środowiskowe, na przykład trauma z dzieciństwa
fot. pixabaycom | cc0

Narcyzm — objawy

Najbardziej charakterystyczne zachowanie dla osób z zaburzeniem osobowości w postaci narcyzmu, jest uważanie się za dużo ważniejszego, niż inni ludzie. Widocznie jest to odczuwalne w momencie, gdy spotkają na swojej drodze ludzi mniej zamożnych lub o gorszej pozycji społecznej. Potrafią stanowczo wytknąć to, co według nich nie jest ok oraz potrafią wykorzystywać takie osoby wyłącznie do osiągnięcia swoich celów. Nie potrafią również przyjąć krytyki i spojrzeć w ten sposób na siebie. Osoby narcystyczne miewają również inne problemy natury psychicznej, często popadają w depresję, zaburzenia odżywiania, sięgają po substancje psychoaktywne, czy popadają w dwubiegunowość.

Narcyzm złośliwy

Narcyzm złośliwy to jeden z rodzajów narcyzmu. Nazywany jest również narcyzmem toksycznym. Osoby cierpiące na to zaburzenie mają zdolność do manipulacji innymi, przeważnie po to, by osiągnąć swój cel. Ten typ ma również skłonność do przejawiania paranoi oraz cech antyspołecznych, niewystępujących u klasycznych narcyzów. Chorzy potrafią być bezwzględni w dążeniu do swojego celu. Często są podstępni i agresywni. Najgorsze jest jednak to, że nie odczuwają wyrzutów sumienia.