By admin

0

Najpopularniejsze rodzaje polis ubezpieczeniowych

Categories : Usługi

Najpopularniejsze rodzaje polis ubezpieczeniowych w Polsce to bez wątpienia ubezpieczenie samochodu, czyli popularne OC oraz ubezpieczenie nieruchomości. Jak zatem widać, ubezpieczamy to, co dla nas najcenniejsze. To bardzo dobrze, ponieważ ubezpieczenie może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami i stratami finansowymi w przyszłości. Poniżej przedstawiamy, czym dokładnie jest ubezpieczenie samochodu oraz co daje nam ubezpieczenie nieruchomości.

Ubezpieczenie samochodu — OC, czy AC?

Ubezpieczenie samochodu można podzielić na dwa rodzaje: ubezpieczenie OC i AC. Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które bezwarunkowo musi wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Jego cena różni się w zależności od wielu czynników: wieku i doświadczenia kierowcy, historii szkód, wieku pojazdu, marki pojazdu, jego wyposażenia i pochodzenia oraz wartości. Cena zależy również od wybranego pakietu, ponieważ poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach OC mogą wprowadzać nieznaczne zmiany w jego zakresie. I choć ubezpieczenie OC wszędzie oznacza to samo, warto porównać ofertę w kilku miejscach, by wybrać najlepszą dla naszego portfela opcje. Ubezpieczenie to możemy rozłożyć na dwie raty lub zapłacić od razu całość.
Drugi rodzaj ubezpieczenia samochodu, to ubezpieczenie AC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe wyłącznie w przypadku kupna samochodu w leasingu. Czasem zdarza się również, że niektóre banki mogą wymagać ubezpieczenia AC w przypadku finansowania przez kredyt. Ubezpieczenie to ma znacznie szerszy zakres działania i oferuje korzystniejsze rozwiązania w przypadku szkody lub nawet kradzieży. Ubezpieczenie AC może mieć bardzo szeroki zakres i głównie od tego, zależy jego cena. Często decydujemy się na AC w momencie zakupu bardzo drogiego auta, ponieważ tylko wtedy jest to opłacalne.

fot. pixabaycom | cc0

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości powinien wykupić każdy właściciel mieszkania lub domu — bez wyjątku. Niestety w naszym kraju wciąż wolimy leczyć, niż zapobiegać. To duży błąd, szczególnie dlatego, że roczna kwota za ubezpieczenie nieruchomości przeważnie nie przekracza nawet kwoty, jaką wydajemy na sobotnich zakupach. W stosunkowo niskiej cenie zyskujemy zatem spokój i bezpieczeństwo na długie lata. Najczęściej na takie ubezpieczenie decydują się jednak właściciele nieruchomości, którą wynajmują w obawie o to, co mogą zrobić nieodpowiedzialni lokatorzy. Nie można jednak zapominać, że wypadki chodzą po ludziach i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co takiego może przytrafić się również nam. Coraz częściej słyszymy o podtopieniach, czy uderzeniach pioruna, a także o szkodach, jakie wywołują silne wiatry. Chociażby ze względu na zmieniający się klimat, powinniśmy zadbać o ubezpieczenie swojej nieruchomości. Częstym zjawiskiem są także kradzieże, czy wypadki spowodowane zsunięciem się auta na auto sąsiada lub ugryzieniem przez psa, ubezpieczenie rozszerzone o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, chroni nas również przed takimi zdarzeniami.