
Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?
Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna? Niezależnie od rodzaju, każda psychoterapia ma za zadanie zdiagnozowanie i zidentyfikowanie źródła problemów danego pacjenta. Mogą mieć różne przyczyny oraz różne objawy, takie jak złe samopoczucie psychiczne i fizyczne, utrudniające codziennie funkcjonowanie. Psychika człowieka to bowiem niezwykle złożona sfera, której działanie zależy od powiązanych ze sobą procesów. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku problemów fizycznych, może dojść do zaburzeń różnych procesów. Prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych wymaga dobrania odpowiedniej metody i wdrożenia psychoterapii. Jedną z nich jest terapia psychodynamiczna.

Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?
Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na założeniu, że przyczyną objawów psychologicznych mogą być nieuświadomione popędy, tłumione przez wewnętrznego mentora, który nie pozwala im manifestować się w codziennym życiu pacjenta. To właśnie te tłumione popędy i potrzeby szukają drogi ujścia i generują objawy neurotyczne. Terapia psychodynamiczna ma na celu wydobycie owych popędów i potrzeb na światło dzienne, dzięki rozmowie pacjenta z terapeutą. Jej zadaniem jest także osłabienie wewnętrznej cenzury, tak żeby pacjent był w stanie realizować swoje potrzeby w naturalny, zdrowy sposób.
Psychoterapia psychodynamiczna — na czym polega?
Terapia psychodynamiczna to nic innego jak rozmowa pacjenta z terapeutą. To pacjent sygnalizuje, o czym chciałby rozmawiać, a terapeuta dobiera do tego odpowiedni sposób rozmowy. Terapia powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu i więzi oraz porozumieniu, pomiędzy pacjentem, a terapeutą. Terapia psychodynamiczna opiera się na zasadach klasycznej psychoanalizy. Zadaniem pacjenta jest otwarcie mówić o swoich problemach, a zadaniem terapeuty jest dokonywać interpretacji tych wypowiedzi i prowadzić pacjenta po problemach jego własnej psychiki. Ma on rozumieć jej uwarunkowania i mechanizmy generujące określone zachowania, szczególnie te niechciane i będące źródłem danych problemów. Część z nich jest wynikiem określonego sposobu myślenia, który pacjent zaczął wykształcać już na wczesnym etapie życia. Pewne schematy ulegają pogłębieniu w dorosłym życiu, dlatego tak często terapia wymaga analizy przeżyć z dzieciństwa.
0 comments on “Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?”