By admin

0

Medycyna holistyczna — wybrane metody leczenia holistycznego

Categories : Zdrowie

Medycyna holistyczna to podejście, które opiera się na założeniu, iż organizm każdego człowieka i poszczególne sfery jego życia stanowią jednorodną całość, leczenie natomiast polega na przywróceniu harmonii we wszystkich obszarach życia, nie tylko na leczeniu danego fragmentu ludzkiego ciała. Warto zaznaczyć, że medycyna holistyczna to nie to samo, co medycyna niekonwencjonalna, a jej skuteczność jest potwierdzona naukowo.

Czym jest medycyna holistyczna?

Czym jest medycyna holistyczna? Określenie holistyczny pochodzi od greckiego słowa holos, czyli całość. Medycyna holistyczna opiera się na założeniu, że człowiek jest zatem układem całościowym. Zgodnie z założeniami medycyny holistycznej leczyć należy zarówno ciało, jak i duszę, zaś poprawa w jednym obszarze życia przynosi również poprawę w innych obszarach.

fot. pixabaycom | cc0

Medycyna holistyczna, a hirudoterapia

Hirudoterapia to jedna z metod leczenia holistycznego, która polega na stosowaniu specjalnego, lekarskiego rodzaju pijawek na częściach ciała, które wymagają terapii. Została oficjalnie dopuszczona w 2004 roku. Jeżeli ktoś obawia się leczenia pijawkami, uspokajamy. Na hodowlę, sprzedaż i zakup pijawek wymagane są konkretne zezwolenia. Pochodzenie i hodowla są szczególnie ważne, gdyż nie każda pijawka może zostać dopuszczona do celów leczniczych. Jedynie pijawki z kontrolowanych hodowli w wyizolowanych warunkach i karmione w kontrolowany sposób mogą być użyte do terapii. Takie pijawki posiadają stosowne certyfikaty bezpieczeństwa, potwierdzające ich pochodzenie. Leczenie pijawkami polega na ułożeniu ich na zmienionym chorobowo obszarze ciała. W tym czasie pijawki ssą krew. Proces ten trwa nawet ponad 6 godzin. Podczas hirudoterapii jedna pijawka wypija od 5 do 15 ml krwi. Przed zabiegiem należy odpowiednio przygotować skórę, myjąc ją wodą destylowaną, która nie posiada chloru. Co ciekawe, skuteczność tej metody została już niejednokrotnie potwierdzona wieloma badaniami. Pijawki mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, prawidłowe funkcjonowanie organizmu i nasze samopoczucie.

Akupunktura — czym jest i jak wygląda?

Kolejną popularną metodą leczenia holistycznego jest akupunktura. Jest to metoda polegająca na leczeniu rozmaitych schorzeń za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami. Podstawowym założeniem akupunktury jest to, że obszary na skórze powiązane są z poszczególnymi narządami wewnętrznymi, zatem stymulacja skóry za pomocą igieł w danym obszarze przyniesie ulgę w określonym stanie chorobowym. Tu mamy zatem jasne nawiązanie do ideologii medycyny holistycznej. Akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczenia schorzeń i różnego rodzaju dolegliwości. Już około 4000 lat p.n.e. w Chinach stosowano terapię za pomocą ostro zakończonych odłamków skał, którymi nakłuwano skórę pacjenta. W późniejszym czasie zastosowanie znalazły igły z brązu, żelaza, a także wykonane ze stali. Współczesna akupunktura polega natomiast na nakłuwaniu metalowymi igłami wybranego obszaru ciała, skóry i tkanki podskórnej. Zabieg ten ma wzmacniać przepływ energii oraz siłę witalną. Akupunktura przywraca równowagę fizjologiczną i metaboliczną, wzmacnia odporność oraz pobudza układ krwionośny i łagodzi ból. Jest to całkowicie bezpieczna metoda leczenia, ponieważ za każdym razem używa się nowego kompletu igieł. A niektórzy twierdzą nawet, że podczas zabiegu czują się, jakby mieli właśnie masaż.