By admin

0

Kim jest radiolog i jakie badania wykonuje?

Categories : Zdrowie

Kim jest radiolog? Radiolog jest lekarzem, odpowiedzialnym za wykonywanie badań obrazujących ciało człowieka. Wykonuje badania przy pomocy ultradźwięków, pola magnetycznego oraz promieniowania rentgenowskiego. Radiolog sporządza także opis wykonanego zdjęcia i na jego podstawie może postawić diagnozę. Zajmuje się techniką obrazowania narządów natomiast prowadzona przez niego praca umożliwia właściwe diagnozowanie chorób oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Często badanie u radiologa może wręcz uratować komuś życie. Po wykonaniu obrazowania radiolog potrafi bowiem wskazać, w którym miejscu w ciele zaszły niepokojące zmiany. Do radiologa potrzebne jest skierowanie, jednak możemy również zdecydować się na wizytę prywatną, wtedy taki dokument nie jest potrzebny.

fot. pixabaycom | cc0

Jakie badania może wykonywać radiolog?

Lekarz radiolog może wykonywać następujące badania:

  • RTG — badanie wykonywane w przypadku chorób i urazów układu kostno-stawowego. Wykonuje się je za pomocą wiązki promieniowania rentgenowskiego, przechodzącego przez ciało pacjenta i błonę rentgenowską, a wynik jest zapisywany w postaci obrazu. Nie jest to jednak do końca bezpieczne badanie i przeważnie stanowi swojego rodzaju ostateczność.
  • USG — badanie obrazowe, pokazujące wielkość i kształt struktur oraz narządów. Dzięki USG radiolog może ocenić ich stan, czyli wykryć guzy, zgrubienia, torbiele, mięśniaki, stwierdzić rozwój choroby nowotworowej. U kobiet w ciąży USG pozwala określić, czy płód rozwija się prawidłowo, badanie jest także niezbędne do wykonania biopsji. Co ważne, jest to nieinwazyjne i absolutnie bezpieczne dla pacjenta badanie.

Poza wymienionymi badaniami radiolog może również wykonywać: mammografię, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, pantomogram, czy densytometrię.

Jak wygląda wizyta u radiologa?

Jak wygląda wizyta u radiologa? Wizyta u radiologa wygląda po prostu tak, jak u innych specjalistów. Najpierw lekarz zbiera krótki wywiad od pacjenta, żeby stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazania do badania, a następnie przystępuje do jego wykonania. Jest to całkowicie bezpieczne, bezbolesne i stosunkowo szybkie badanie. Przeważnie nie potrzebujemy specjalnego przygotowania ani rekonwalescencji.