By admin

0

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego?

Categories : Motoryzacja

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? To obecnie nie lada wyzwanie. Długie kolejki u mechaników oraz pozorna łatwość w wykonywaniu tego zawodu, to kwestie, które sprawiają, że mechanikiem chce i może dziś zostać praktycznie każdy. Nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia, a jedynie sprawne dłonie i nieco wiedzy, by wykonywać najprostsze naprawy. I nic strasznego się nie stanie, jeżeli do takiego „świeżego” mechanika przyjedziemy na wymianę klocków, gorzej, jeżeli zetknie się pierwszy raz z poważną naprawą, właśnie w naszym aucie. Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego i jak możemy sprawdzić, z kim tak naprawdę mamy do czynienia?

Mechanik samochodowy — opinie są najważniejsze

Szukając dobrego mechanika samochodowego, warto zasięgnąć opinii wśród znajomych lub po prostu w internecie. Bardzo często jednak jest tak, że ci do prawdy rozchwytywani mechanicy nawet nie potrzebują reklamy, a wręcz jej nie chcą, ponieważ i tak ustawiają się do nich kolejki. W związku z tym, w pierwszej kolejności warto sprawdzić polecenia znajomych lub rodziny.

fot. pixabaycom | cc0

Wybór dobrego mechanika samochodowego, a wycena naprawy

Dobry mechanik samochodowy nie musi kręcić podczas wyceny naprawy samochodu. Po pierwsze zależy mu na poczcie pantoflowej, czyli po prostu na opinii, po drugie ma tylu chętnych, że oszustwa po prostu są nieopłacalne. Rzetelnego fachowca poznamy po tym, jak skrupulatnie potrafi podać koszty naprawy, bez niespodzianek na koniec. Oczywiście każdy mechanik zaznaczy również, że koszta są orientacyjne ze względu na zróżnicowane ceny części, jednak podczas odbierana auta nie wypali nagle, że zapomniał o tym, lub o tamtym. Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Wybierając tego, który nie będzie już na początku kręcił o ukrytych lub nieprzewidzianych kosztach.

Mechanik niczym lekarz — podstawą naprawy jest dokładny wywiad z pacjentem

Wywiad z pacjentem, a konkretnie w tym przypadku z jego właścicielem. Fachowy mechanik zapyta dokładnie o całą historię auta, o to jakie części były wymieniane wcześniej i dlaczego. Zapyta również, w jakiej sytuacji zdarzyła się usterka. Tylko dokładny wywiad da możliwość ustalenia przyczyny usterki.

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Wybierając tego, który sporządza protokół
Każdy szanujący się mechanik, który nie zamierza oszukiwać nie będzie miał problemu ze sporządzeniem protokołu oddania auta. Ileż razy słyszeliśmy, że mechanik testując auto po naprawie, rozbił je lub w odbierając auto od mechanika, mieliśmy pusty bak. Jeszcze inna sytuacja dotyczy na przykład zabrudzeń tapicerki, szczególnie jeżeli mamy tapicerkę w jasnym kolorze. Mechanicy niestety często nie przykładają wagi do tego, w jakim stanie oddają nam samochód. Sporządzenie protokołu uwzględni dokładny stan auta, naprawy, jakie były już wykonywane, poziom benzyny i oleju oraz z jaką usterką dokładnie przyjeżdżamy. Odbierając auto, będzie można dokładnie sprawdzić różnicę oraz to, co faktycznie zostało naprawione teraz, a nie wcześniej.