By admin

0

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego?

Categories : Motoryzacja

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Nad tym zastanawia się chyba każdy, kto wybiera się, by naprawić auto. Bardzo często słyszy się, że mechanicy nie chą wystawiać faktur, oszukują na wymianie oleju, czy na używanych częściach. Często niestety również nie potrafią sobie poradzić z daną naprawą. Bardzo ważne jest, by przed wyprawą do mechanika, sprawdzić wcześniej opinie bądź wybrać mechanika z polecenia. Nie każdy pięknie wyglądający warsztat gwarantuje solidność napraw. Czym się kierować i jak wybrać dobrego mechanika samochodowego?

Ustalanie zakresu naprawy w warsztacie

Najczęściej przyjeżdżając do warsztatu jest tak, że niestety mechanik pyta się wyłącznie o aktualne naprawy. Klient przyjeżdża, mówi, co się dzieje, a mechanik wycenia naprawę. To duży błąd i znak, że trafiliśmy do nieuczciwego lub niedoświadczonego mechanika. Jak więc powinna wyglądać wizyta u mechanika samochodowego? Po pierwsze każdy doświadczony mechanik, najpierw zapyta się o całą historię napraw danego auta oraz w jakich warunkach doszło do usterki. Taki dokładny wywiad może potrwać nawet kilka minut, a mechanik na tej podstawie nigdy nie poda konkretnej kwoty. Może podać jedynie zakres cenowy, ponieważ na cały koszt naprawy mają pływ jeszcze ceny części.

fot. pixabaycom | cc0

Oddanie auta do mechanika samochodowego

Profesjonalny warsztat samochodowy można rozpoznać w prosty sposób. Zapytajmy, czy w danym miejscu jest sporządzany tak zwany protokół oddania auta. W takim protokole znajduje się niekiedy stan licznika oraz wszystkie usterki i naprawy, jakie były w aucie przeprowadzane wcześniej. Taki protokół to podstawa do wszelkich roszczeń, jeżeli mechanicy zepsują inną część. Podczas oddawania auta ustalany jest zakres cenowy naprawy oraz przebieg napraw.

Wygląd serwisów samochodowych oraz czystość prac

Jak wybrać dobrego mechanika samochodowego? Dużo o profesjonalizmie zdradza już sam wygląd serwisu. Oczywiście nie spodziewajmy się sterylnych pomieszczeń i czystości niczym w urzędzie, ale jeżeli na podłodze walają się stare śmieci, a narzędzia porozrzucane są po całym warsztacie, to wiadomo, że ktoś tu nie dba o porządek. Kolejna sprawa to folia, którą mechanik powinien kłaść na fotelu i kierownicy. W ten sposób nie zabrudzi auta, wsiadając i wysiadając w ubraniach roboczych.