By admin

0

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy?

Categories : Zdrowie

Kupując miód, często zastanawiamy się jak sprawdzić czy miód jest prawdziwy. W końcu tylko prawdziwy, w pełni naturalny produkt posiada wszystkie właściwości i jest w stanie zaspokoić kubki smakowe doświadczonych smakoszy. Sam proces powstawania miodu jest bardzo czasochłonny i żmudny, bardzo dużo różnego rodzaju czynników, musi zostać spełnionych, by ostateczny produkt spełniał najwyższe standardy. Jak zatem sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Czy świadczy o tym tylko wysoka cena, a może wręcz przeciwnie?

Jak i gdzie kupować miód?

Miód najlepiej kupować od ludzi, których znasz i którym ufasz. Nie każdy jednak ma w swoim otoczeniu doświadczonych pszczelarzy. Jak zatem kupić dobry miód? To, co już na pierwszy rzut oka wyróżnia rodzinne gospodarstwa pszczelarskie to historia i doskonała renoma. Firma, która z pokolenia na pokolenie zajmuje się produkcją miodu i pszczołami nie pozwoli sobie na krótkowzroczność i wpadki. Jeżeli więc widzimy, że przedsiębiorca hołduje swojej tradycji i dba o nienaganny wizerunek marki, to możemy mieć pewność, że dobrze trafiliśmy i kupimy prawdziwy miód.

fot. pixabaycom | cc0

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeżeli miód kupujemy w supermarkecie. Trudniej będzie sprawdzić, czy miód jest prawdziwy. Wszystkie produkty w sklepach objęte są tak zwaną standaryzacją. Większość sklepowych miodów to produkty miodopodobne, które wytworzone zostały od początku do końca przez człowieka i na próżno szukać w nich zbawiennych dla naszego zdrowia właściwości. Można oczywiście dokładnie sprawdzać i czytać etykiety, ale nigdy nie będziemy mieli gwarancji, że kupujemy naturalny produkt. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie kupno miodu bezpośrednio od pasieki.

Jak sprawdzić czy miód jest prawdziwy — domowe sposoby na sprawdzenie miodu

Najłatwiejszym sposobem na to, jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy, jest sprawdzenie jego konsystencji. Naturalny miód samoistnie spływa z łyżeczki, lepi się oraz ma kremową konsystencję. Nie pieni się oraz nie rozwarstwia — z wyjątkiem miodu gryczanego. Kolejną naturalną cechą prawdziwego miodu jest to, że z czasem zaczyna krystalizować. Jest to bardzo rozpoznawalny proces, który daje nam praktycznie 100-procentową gwarancję, odnośnie tego, że mamy do czynienia z produktem prawdziwym i niepodrobionym.

Kolejna kwestia dotyczy wagi miodu. Naturalny miód jest nieco cięższy od produktu miodopodobnego. Należy sprawdzić zatem pojemność słoika, jeżeli ma pojemność 720 ml, to prawdziwa waga powinna wahać się pomiędzy 970 – 1000 g. Sztuczny miód będzie ważył mniej.

Jeżeli słoik z miodem trochę stoi, sprawdźmy, czy zachodzi proces krystalizacji. W pełni naturalny miód zawsze zaczyna krystalizować, sztuczny natomiast nigdy i zawsze pozostaje w płynnej formie.

Jak sprawdzić czy miód jest prawdziwy? Możemy również przeprowadzić test. Potrzebna będzie jedynie łyżeczka i talerzyk. Chodzi o to, w jaki sposób miód będzie ociekał z łyżeczki na talerz. Jeżeli ociekając, miód spływa równomiernie, tworząc na talerzu równy storzek, to miód jest prawdziwy. Jeżeli będzie ociekał, tworząc plamę niczym syrop — mamy produkt podrobiony.