By admin

0

Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Categories : Uroda

Jak bezpiecznie korzystać z solarium i czy to w ogóle możliwe? Solaria już od dawna stały się ogólnodostępne i coraz częściej korzystamy z tej formy opalania, szczególnie podczas jesienno-zimowej aury, kiedy dostęp do naturalnego światła jest mocno ograniczony. Wiele osób szczerze przyznaje, że po wizycie na solarium czuje się o wiele lepiej, nie tylko ze względu na wygląd swojej skóry. Niestety nieprawidłowe i zbyt intensywne korzystanie z solarium może znacznie pogorszyć jej kondycję. Jak zatem przygotować się do wizyty w solarium i jakich zasad przestrzegać, by cieszyć się piękną opalenizną, nie szkodząc skórze?

fot. pixabaycom | cc0

Jak przygotować się do wizyty w solarium?

Jeżeli chodzi o to, jak przygotować się do wizyty w solarium, najważniejsze jest to, by zapobiec powstawaniu różnego rodzaju przebarwień. W związku z tym przed opalaniem nie można stosować dezodorantów oraz perfum. Zalecany jest także bardzo dokładny demakijaż. Żeby uniknąć oparzeń, lepiej zostawić w domu biżuterię i zegarek, które na solarium nagrzewają się w zastraszającym tempie. Warto również zaznaczyć, że opalanie całkiem nago nie jest wskazane.

Jak bezpiecznie korzystać z solarium — główne zasady

Wybierając się na solarium, należy pamiętać o tym, by zabezpieczyć wszystkie wrażliwe miejsca na ciele, takie jak pieprzyki, brodawki i znamiona. Można np. przykleić na nie plaster. Bardzo ważne jest także zakrycie sutków, a jeżeli nie będzie nam to przeszkadzało, najlepiej opalać się w staniku. Skóra piersi jest bowiem niezwykle wrażliwa. Następna kwestia, to czas opalania. Ile powinna trwać wizyta na solarium? Jeżeli jest to pierwsza wizyta na solarium, zdecydowanie powinna być jak najkrótsza. Wiele zależy jednak od fototypu skóry – w przypadku fototypu I i bardzo jasnej karnacji, opalanie w solarium jest niewskazane. Osoby o jasnej skórze, włosach blond lub kasztanowych powinny opalać się bardzo krótko. W ich przypadku początkowe sesje powinny wynosić nie więcej niż 5 minut. Następne wizyty można wydłużać. Natomiast osoby o cerze śniadej i ciemnych włosach, mogą spokojnie pozwolić sobie na nieco dłuższe sesje, które początkowo nie powinny przekraczać 10 minut.

Jak często można korzystać z solarium?

Zbyt częsta ekspozycja na promieniowanie UVA może być szkodliwa dla naszego zdrowia, dlatego wizyty w solarium należy ograniczyć do minimum. Nie zaleca się opalania częściej niż 3 razy w tygodniu — to i tak dużo oraz opalania więcej niż jeden raz dziennie. Przerwa między kolejnymi sesjami powinna wynosić co najmniej 24 godziny.