By admin

0

Hirudoterapia — czym jest i w czym może nam pomóc?

Categories : Zdrowie

Hirudoterapia, to leczenie pijawkami, należące do medycyny holistycznej. W wielu krajach te niepozorne zwierzęta uznawane są za lekarstwo, na niemal wszystkie dolegliwości. W Turcji można na ulicy kupić ogromny słój z pijawkami. W Indiach organizuje się masowe, uliczne przystawianie pijawek, natomiast w Rosji ekstrakty uzyskane z ich śliny stanowią jeden z najbardziej cenionych kosmetyków, który nie tylko łagodzi stany zapalne skóry i redukuje zaczerwienienia, ale dba również o jej właściwą elastyczność.Skąd tak ogromna popularność leczenia pijawkami? Co znajduje się w ślinie pijawek i na co może pomóc hirudoterapia oraz medycyna holistyczna?

Hirudoterapia — co znajduje się w ślinie pijawek?

Podstawowy składnik śliny pijawki lekarskiej to hirudyna — stąd nazwa hirudoterapia. Jest to silny związek przeciwzakrzepowy, który posiada dodatkowo działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zbudowana jest z aż 65 aminokwasów, zawiera duże ilości glutaminy oraz asparaginy. Badania naukowe dowodzą, że hirudyna jest o wiele skuteczniejszym środkiem w leczeniu chorób krwi i układu krążenia, niż heparyna oraz dikumaryna. Duże znaczenie wykazują też zawarte w ślinie pijawek związki lityczne. Główną rolą tych związków jest zwiększenie przepuszczalności komórkowej, co przekłada się na lepsze wchłanianie substancji odżywczych i leczniczych. Związek litowy to między innymi destabilaza działająca przeciwsklerotycznie oraz wspomagająca właściwą kondycję naczyń krwionośnych lub kolaganeza, która umożliwia hydrolizę włókien kolagenowych i przyspiesza gojenie ran. Należy również wspomnieć o hialuronidazie czyli substancji, która podobnie jak destabilaza zwiększa przenikalność komórek oraz tkanek ciała. Jest to substancja warunkująca rozkład kwasu hialuronowego, który jest powszechnie uznawany za czynnik cementujący tkanki łącznej. Jak widać, pijawki, a dokładnie ich ślina to bogactwo substancji odżywczych.

fot. pixabaycom | cc0

Hirudoterapia — na co pomaga leczenie pijawkami?

Hirudoterapia, czyli terapia pijawkami jest zalecana osobom, które cierpią na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Zawarte w ślinie pijawek hirudozwiązki zapobiegają sklejaniu się płytek krwi, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów. Pijawki pomagają zatem osobom borykającym się z chorobą zakrzepowo-zatorową żył. W ślinie pijawek zawarta jest również esteraza cholesterolowa i lipaza. Związki te regulują stężenie cholesterolu we krwi, obniżając poziom LDL oraz trójglicerydów. Hirudoterapia zalecana jest także do regulacji ciśnienia krwi. Przedostające się do organizmu podczas zabiegu histaminy powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżając w ten sposób ciśnienie tętnicze.

Leczenie pijawkami jest powszechnie stosowane u osób po zabiegach chirurgicznych. Mocno ogranicza ryzyko powikłań, takich jak zakrzepy oraz zatory żył, które występują po różnego rodzaju zabiegach. Jest nieoceniona w przypadku replantacji kończyn, piersi, ucha, dłoni, a także innych narządów. Zawarte w ślinie pijawek substancje o charakterze przeciwagregacyjnym oraz fibrynolitycznym ułatwiają przywrócenia krążenia w replantowanych organach i zmniejszają ryzyko odrzucenia przeszczepu. Bdelina i eglina przyspieszają natomiast gojenie się rany. Redukują także obrzęk powstający często po ingerencji chirurgicznej.

Bdeliny, zawarte w ślinie pijawek hamują procesy zapalne, które często toczą się w obrębie układu moczowo-płciowego. Wspomagają również leczenie infekcji narządów rozrodczych. Znajdują zastosowanie w walce z ropniakami jajników oraz jajowodów, torbielami jajników oraz nadżerkami szyjki macicy. U mężczyzn natomiast, zmniejszają rozrost gruczołu krokowego. Przedostające się do krwi w czasie zabiegu hirudoterapii hormony, m.in. progesteron, estradiol, testosteron i kortyzol sprawiają, że hirudoterapia może być też stosowana jako kuracja wspomagająca zaburzenia miesiączkowania. Badania prowadzone w ostatnich latach pokazują co ciekawe, że pijawki mogą okazać się pomocne w leczeniu niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.