By admin

0

Fakty i mity na temat ekogroszku

Categories : Dom i ogród

Fakty i mity na temat ekogroszku — narosło ich naprawdę sporo. Jedną z głównych cech, która powoduje liczne dyskusje na temat ekogroszku jest jego ekologiczność. A czym w ogóle jest ten rodzaj opału? Ekogroszek to sortyment węgla o bardzo małym uziarnieniu, oczyszczony z miału i pyłu. Mimo wszystko wykazuje niezwykle cenne właściwości, szczególnie korzystne dla środowiska. Przyjrzyjmy się faktom i mitom, jakie pojawiły się o ekogroszku dokładnie.

Cena ekogroszku — jak to jest naprawdę?

Cena tego paliwa stała się dość wysoka i jest obecnie porównywalna z ceną węgla najwyższego sortymentu, czyli kostki. Nowoczesne piece dedykowane do spalania ekogroszku są jednak niezwykle wydajne i pozwalają znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania w porównaniu ze zwykłym węglem kamiennym. Sprawia to, że popularność tego paliwa stale wzrasta. Dobrej jakości ekogroszek jest zatem wart swojej ceny, ponieważ dzięki jego spalaniu uzyskuje się dużo więcej energii, niż przy spalaniu kostki, oferowanej na rynku w porównywalnej cenie.

fot. pixabaycom | cc0

Ekogroszek to wysokokaloryczne paliwo stałe — prawda, czy mit?

To, że ekogroszek to wysokokaloryczne paliwo stałe to akurat prawda. Minimalna wartość opałowa ekogroszku wynosi 24 MJ/kg. Ważne jest jednak, aby zaopatrywać się w opał jedynie u znanych producentów. Najgorszym wyborem jest zakup ekogroszku luzem. Najczęściej powstaje on z miału węglowego, klejonego sztucznym lepiszczem. Jego cena jest odpowiednio niższa, jednak wartość opałowa pozostaje bardzo mała.

Czy każdy ekogroszek jest eko?

Ekogroszek oferowany na rynku powinien spełniać określone parametry techniczne. Są to: granulacja, wysoka kaloryczność, niska zawartość siarki, mała zawartość wody i substancji niepalnych, niska spiekalność oraz mała ilość popiołu. Niestety wielu nieuczciwych producentów wprowadza do sprzedaży produkty, które nie spełniają ww norm. Wysokogatunkowy ekogroszek spala się prawie bez dymu oraz wydziela bardzo mało popiołu i znikomą ilość toksycznych pyłów, nie przyczyniając się do powstawania smogu. Ekogroszek niskiej jakości generuje takie samo zanieczyszczenie środowiska, jak zwykły węgiel. Najczęściej, poza mniejszą wartością opałową, zawiera on większą od deklarowanej ilość siarki i popiołu. Widać zatem, jak ważny jest wybór odpowiedzialnego sprzedawcy.