By admin

0

Ekogroszek – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Categories : Dom i ogród

Ekogroszek w ostatnich latach stał się najczęściej wykorzystywanym paliwem do ogrzewania domów jednorodzinnych. Jest wydajny, czysty i ekologiczny. Ekogroszek wytwarza się z węgla kamiennego lub brunatnego. Wciąż jednak w sieci można spotkać wiele nieprawdziwych informacji o tym paliwie. Skąd się biorą i co będzie najlepsze: pellet, gaz, a może właśnie ekogroszek? Przedstawiamy 5 podstawowych informacji na temat ekogroszku.

Czy ekogroszek jest ekologiczny?

Ekogroszek bez wątpienia jest materiałem przyjaznym dla środowiska. O tym, że jest to materiał ekologiczny, decydują w zasadzie dwa czynniki: proces jego produkcji oraz specyfikacja spalania. Ekogroszek wyróżnia się tym, że powstaje z wyselekcjonowanych odmian węgla, które cechują się niską wilgotnością, wysoką kalorycznością oraz stosunkowo niewielką zawartością substancji niepalnych. Podczas produkcji, ekogroszek jest wielokrotnie przesiewany oraz płukany, co powoduje, że zwiększa się energetyczność produktu. Dzięki temu, żeby wytworzyć taką samą ilość ciepła trzeba zużyć mniej ekogroszku niż innego opału. Dodatkowo ekogroszek, jeżeli jeżeli jest spalany w przeznaczonym do tego kotle, emituje znikome ilości gazu do powietrza, a koszt spalania energii jest bardzo niski.

fot. pixabaycom | cc0

Ekogroszek — czy ma znaczenie, w jakim piecu palimy?

To, w jakim kotle będziemy palić ekogroszkiem ma ogromne znaczenie dla jego wydajności. Nawet jeżeli kupimy najlepszy możliwy opał, ale posiadamy stary i nieprzystosowany piec, to nie ma mowy o ekonomii i ekologii. Mimo że inwestycja w nowy piec jest dość kosztowna, to mamy wręcz gwarancję, że zwróci się w szybkim czasie. Zwykle do spalania ekogroszku używa się kotłów z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym.

Czy ekogroszek to najbardziej opłacalne paliwo?

To, że ekogroszek jest najbardziej opłacalnym paliwem to prawda. Nie ma ku temu wątpliwości, choć patrząc na ceny ekogroszku, może się to wydawać dość dziwne. Są one najwyższe wśród cen za paliwa opałowe i rosną z roku na rok. Wpływ na taką sytuację ma fakt, że ekologia i dbanie o środowisko ma coraz większe znaczenie. Przepisy stale się zaostrzają, a to, co ekologiczne rośnie na popularności, razem ze wzrostem ceny. Końcowy koszt ogrzewania jest jednak najniższy, jeżeli używamy ekogroszku, a to przez jego wysoką wydajność i kaloryczność.

Czy każdy ekogroszek jest eko?

Niestety na rynku wciąż możemy spotkać opał niskiej jakości i oszukany ekogroszek. Mimo, że w życie weszła ustawa o normach węgla, która zakazuje handlowania wątpliwej jakości opałem, to nie uchroni nas przed oszustami. Jeżeli decydujemy się na zakup ekogroszku, należy udać się do wyspecjalizowanych składów, które posiadają świadectwa sprzedawanego produktu.

Czy ekogroszek najlepiej kupować latem?

Mokry i zanieczyszczony ekogroszek może spowodować nawet korozję i usterkę pieca. Niestety kupując opał zimą, gdy jest największe zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty, możemy trafić na węgiel, który nie został odpowiednio wysuszony. Kupując opał latem mamy wręcz gwarancję zakupu produktu wysokiej jakości, dobrze wysuszonego. Taki ekogroszek nie tylko będzie najbardziej wydajny i ekologiczny, ale również przedłuży żywotność pieca.
Drugim ważnym aspektem jest cena ekogroszku. Kupując opał zimą, gdy zapotrzebowanie jest największe, możemy spodziewać się jego wyższej ceny. Latem z kolei cena spada i możemy liczyć na lepsze promocje.