By admin

0

Dlaczego warto sięgać po superżywność?

Categories : Zdrowie

Dlaczego warto sięgać po superżywność, co nam daje oraz jakie produkty zaliczamy do grupy superfoods? Z określeniami tego typu z pewnością spotykają się wszyscy, którzy interesują się zdrowia dietą i zdrową żywnością. Nie istnieje jednak konkretna definicja, określająca, jakie produkty zaliczają się do superżywności. Pewne jest to, że mianem super można nazwać produkty naturalnego pochodzenia, wyróżniające się wysoką zawartością składników odżywczych, które są niezwykle wartościowe dla ludzkiego organizmu. Regularne spożywanie darów natury jest korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia.

fot. pixabaycom | cc0

Jak rozpoznać superżywność?

Jak rozpoznać żywność zaliczaną do grupy superfoods? Produkty tego typu powinny zawierać w sobie składniki, wykazujące się prozdrowotnością, która została udowodniona naukowo. O dziwo jest ich o wiele więcej niż nam się wydaje, bowiem matka natura wyposażyła nas we wszystko, czego potrzebujemy do życia. Warto po nie sięgać regularnie, wprowadzając je do codziennej diety. Nie jest to trudne, superżywność występuje w różnych formach: mielonej, suszonej, w formie olejów, a co najważniejsze, produkty tego typu są stosunkowo tanie i możemy kupić je bez wychodzenia z domu – wystarczy wybrać odpowiedni sklep internetowy z naturalnymi produktami.

Jak korzystać z superżywności?

Jak korzystać z superżywności? Po prostu – na co dzień. Dieta oparta na produktach określanych jako superfoods jest bogata w różne składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia, w tym takie o właściwościach antyoksydacyjnych, które wpływają na opóźnienie procesów starzenia. Z powodzeniem mogą być stosowane jako dodatek do codziennych posiłków. Takie produkty doskonale sprawdzą się jako alternatywa dla popularnych obecnie suplementów diety, które tak naprawdę nie mają za wiele wspólnego ze zdrowiem. Superfoods bardzo często zawiera w sobie składniki, których brakuje w tradycyjnych produktach. Warto jednak pamiętać, że aby odczuć realne korzyści ze spożywania superżywności, trzeba zadbać o cały styl życia. Nawet najlepszej jakości żywność nie przyniesie rezultatów, jeśli na co dzień będziemy żywić się wyłącznie fast foodami, a nasza aktywność fizyczna będzie ograniczona do minimum.

Przykładowe polskie superfoods

„Cudze chwalicie, swojego nie znacie” to przysłowie idealnie pasuje do produktów superfoods. To, co najcenniejsze mamy bowiem mówiąc kolokwialnie — pod nosem. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć prawdziwą skarbnicę witamin, minerałów i produktów, które posiadają potwierdzone właściwości prozdrotowne, jak na przykład ostropest, który polecany jest nawet dla osób z marskością wątroby, bowiem ma działanie silnie regenerujące ten narząd. To jednak tylko jeden przykład, spośród wielu dostępnych produktów, po któte powinniśmy sięgać każdego dnia, a są to:

  • Olej konopny
  • Olej lniany
  • Olej rzepakowy
  • Olej z czarnuszki
  • Olej z ostropestu

Oleje mogą być z powodzeniem stosowane, jako dodatek do sałatek lub innych dań.

Jeżeli jednak nie lubimy używać tego typu produktów, możemy zdecydować się na nasiona:

  • Nasiona z czarnuszki
  • Nasiona z lnu — popularne siemię lniane
  • Niełuskane nasiona z konopi siewnej
  • Można także zafundować sobie relaks u boku superżywności w postaci różnego rodzaju herbatek ziołowych.