By admin

0

Czym zajmuje się protetyk słuchu?

Categories : Zdrowie

Czym zajmuje się protetyk słuchu? Do protetyka powinny zgłosić się osoby, chcące rozwiązać problemy ze słuchem, zajmuje się on bowiem kompleksową diagnozą niedosłuchu oraz dobiera odpowiednie aparaty słuchowe. Protetyk co prawda nie leczy schorzeń, ale pomaga zniwelować ich objawy. W zależności od potrzeb pacjenta i zakresu rozpoznawczego ubytku dobiera stosowne urządzenie oraz wykonuje indywidualne wkładki uszne.

Zakres pracy protetyka słuchu

Protetyk słuchu, jako specjalista w tej dziedzinie zajmuje się badaniem słuchu, prowadzeniem wywiadów audiologicznych oraz przeprowadzaniem badań audiometrycznych. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz ich wyników, może pomóc w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego, wykonać wkładki uszne i dostrajać aparaty. Protetyk jest bowiem specjalistą w zakresie urządzeń wspomagających słuch, można więc zgłosić się do niego, jeżeli aparat nie działa prawidłowo lub wymaga regulacji. Co ważne, konsultacja z nim może wspomóc prowadzoną niezależnie terapię, ponieważ prowadzenie leczenia nie wyklucza możliwości skorzystania ze wsparcia takiej osoby.

fot. pixabaycom | cc0

Kiedy zwrócić się po pomoc do protetyka?

Wiemy już, czym zajmuje się protetyk słuchu, ale kiedy się do niego zgłosić? Jeżeli odczuwamy przewlekłe problemy ze słuchem lub ma je ktoś z naszych bliskich, a lekarz pierwszego kontaktu zaleci zainteresowanie się aparatem słuchowym, protetyk powinien być pierwszą osobą, do której się udamy. Bardzo istotne jest to, że jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, protetyk pomoże znaleźć możliwość dofinansowania z NFZ. Szukając odpowiedniego specjalisty, warto jednak sprawdzić dokładnie opinie oraz to, czy wybrany protetyk po prostu nam odpowiada. W końcu będziemy korzystać z jego usług przez kolejne lata.