By admin

0

Czy kosmetyczka może wykonywać powiększanie ust?

Categories : Uroda

Czy kosmetyczka może wykonywać powiększanie ust? W końcu jest to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, które zyskują w Polsce coraz większą popularność. Większość z tych zabiegów to zabiegi iniekcyjne, czyli takie, które są oparte na przerwaniu ciągłości tkanki skórnej. Często zdarza się, że zabiegi medycyny estetycznej można wykonać okazyjnie u kosmetyczek. Jest to o wiele tańsza opcja niż wybór profesjonalnej kliniki medycznej. Czy jednak kosmetyczka ma prawo wykonywania takich zabiegów? I czy może wykonać je bezpiecznie oraz profesjonalnie?

Kosmetolodzy i kosmetyczki — wiedza i uprawnienia

Kosmetolodzy są absolwentami studiów wyższych pierwszego i drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Mogą współpracować z lekarzami w zakresie zleconych im zabiegów, ale wyłącznie pod ich kierunkiem. Kosmetyczka to natomiast technik usług kosmetycznych. Podstawa programowa w kształceniu kosmetyczki zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach. Zgodnie z tym rozporządzeniem kosmetyczka ma prawo przeprowadzać zabiegi z zakresu kosmetyki zachowawczej, upiększającej, pielęgnacyjnej i zdobniczej. Nie zawsze warto jednak kierować się wyłącznie uprawnieniami i zdobytymi tytułami. Niezwykle ważny jest w przypadku obu tych zawodów rozwój, czyli zdobywane certyfikaty. Kosmetyczki i kosmetolodzy często szkolą się wzajemnie z nowych technik powiększania ust, czy makijażu permanentnego. Najpierw jest część teoretyczna, a następnie praktyczna, czyli wykonywanie zabiegów na modelkach. Nie można jeszcze zapominać o indywidualnych predyspozycjach — wśród kosmetyczek, tak jak w każdym innym zawodzie są osoby wybitnie uzdolnione, których każda praca zachwyca precyzją i estetyką wykonania.

fot. pixabaycom | cc0

Wybrane zabiegi, jakie może wykonywać kosmetyczka

Wiemy już, czy kosmetyczka może wykonywać powiększanie ust — może. A jakie jeszcze zabiegi najczęściej wykonujemy u kosmetyczki? Bez wątpienia jednym z nich jest makijaż permanentny, który święci triumfy od wielu sezonów. Jest to trwały makijaż, który kosmetyczka wykonuje za pomocą specjalnego aparatu oraz pigmentów. Zabieg może nieco przypominać tatuowanie. Daje niesamowitą wygodę i komfort w codziennym życiu. Nie odbarwia się, nie rozmazuje i nie odbija. Zabieg trwa stosunkowo krótko i jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, w związku z tym nie jest bardzo bolesny. Zabieg może obejmować makijaż permanentny brwi, ust oraz kreski na powiece. Drugim zabiegiem jest przedłużanie rzęs. Choć znane jest już od wielu lat, to wciąż pojawiają się nowe techniki, pozwalające uzyskać fenomenalne efekty. Niezależnie od tego, na jaki zabieg się zdecydujemy, należy pamiętać, by wybrać sprawdzone studio urody. Obejrzeć prace, które wykonuje na co dzień dana kosmetyczka oraz sprawdzić opinie.